Edukacja

Ekologiczny spektakl teatralny pt. „Czerwony Kapturek”

Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. dostrzegając potrzebę w kształtowaniu postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży, podejmuje działania informacyjno-edukacyjne z zakresu edukacji ekologicznej, ze szczególnym naciskiem na gospodarkę odpadami komunalnymi oraz segregację odpadów komunalnych. Prowadzone działania są skierowane do młodego pokolenia, które jest istotnym ogniwem w przekazywaniu zdobytej wiedzy w swoich rodzinach. Dlatego w roku 2018 działania edukacyjne kierujemy w stronę najmłodszej grupy odbiorców, czyli przedszkolaków oraz dzieci szkół podstawowych. Dobranie odpowiedniej formy i metody przekazu informacji ekologicznej jest niezbędne, aby prowadzone działania wśród tak młodej grupy słuchaczy przyniosły oczekiwane efekty takie, jak:

  • zdobycie wiedzy o zasadach prawidłowego postępowania z odpadami, ze szczególnym naciskiem na selektywne zbieranie odpadów;
  • zdobycie wiedzy o korzyściach dla środowiska i nas samych, które przynoszą działania zapobiegające powstawaniu odpadów oraz odzyskiem surowców już w wytworzonych odpadach;
  • wykształcenie świadomości o odpowiedzialności za stan środowiska, w którym żyjemy.

Najlepiej przyswajamy i utrwalamy wiedzę poprzez aktywne włączenie się do realizowanych działań, czyli w przypadku młodego odbiorcy poprzez zabawę. Daje to możliwość świadomego zaangażowania się w realizację tematu, a przez to efektywniejsze nabywanie wiedzy.

Od 22 maja Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Komunalne we wszystkich Przedszkolach i Szkołach Podstawowych na terenie Miasta Ostrołęki przystąpiło do realizacji Programu Ekologicznego w formie spektaklu teatralnego pt. „Czerwony Kapturek”. Jest to znana na całym świecie bajka zaadoptowana scenicznie. Wyprawa Czerwonego Kapturka do chorej Babci staje się okazją do przybliżenia widzom piękna przyrody. Niestety Czerwony Kapturek zapomina jak powinien zachowywać się w lesie, głośno śpiewa, zbacza ze ścieżki i rozrzuca śmieci. Na szczęście po rozmowie z Leśniczym, uświadamia sobie swoje złe zachowanie i przyrzeka poprawę. Wraz ze wszystkimi dziećmi uczy się segregacji śmieci. W przedstawieniu jest także ukazane, jak groźna w skutkach może się okazać rozmowa z nieznajomym oraz jakie nieprzewidziane sytuacje powstają przez kłamstwa i plotki. Przedstawienie jest interaktywne, angażuje widzów do współtworzenia akcji. Melodyjna muzyka, wpadające w ucho liczne piosenki, bajkowa i żywa scenografia, zrozumiała nawet dla najmłodszego widza akcja, to najistotniejsze walory przedstawienia. W fabułę spektaklu wplecione są podstawowe terminy i pojęcia ekologiczne. Dzieci poznają w ten sposób  istotne treści dotyczące troski o czystość środowiska.